Wróżby andrzejkowe dla dzieci – jakie są pomysły na zabawę?

Wróżby andrzejkowe dla dzieci mogą być okazją do świetnej zabawy w ten magiczny wieczór. Jak zorganizować andrzejki dla najmłodszych? Jakie wróżby dla nich przygotować i jak je interpretować? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
wróżby andrzejkowe dla dzieci

Andrzejki są dobrą okazją do wspólnej zabawy z dziećmi, a przy okazji do zapoznania najmłodszych z tradycją i obrzędami tego ludowego święta. Choć andrzejkowe wróżenie kojarzy się raczej z matrymonialnymi przepowiedniami, to warto też zorganizować wróżby andrzejkowe dla dzieci. Wystarczy nieco zmodyfikować interpretację lania wosku, wyścigu butów czy innych znanych wróżb i dodać im walor edukacyjny. Warto też wytłumaczyć maluchom, że jest to zabawa i nie trzeba zanadto przejmować się przepowiedniami. Jeśli uczestniczysz w organizacji andrzejek w przedszkolu bądź w szkole albo masz w rodzinie kilkoro dzieciaków, ten artykuł pomoże ci zorganizować dla nich wesoły wieczór andrzejkowy.

Jak zorganizować andrzejki dla dzieci?

W andrzejkowy wieczór organizuje się w szkołach dyskoteki i zabawy we wróżenie. W tego typu obchodach udział mogą brać nawet maluchy w wieku przedszkolnym, choć w tym przypadku wymagana jest opieka dorosłych. Przedszkolaki zwykle lubią magiczne, czarodziejskie klimaty i znają je z bajek. Jeszcze zabawniej jest, gdy opiekunowie przebierają się za wróżki. Można też zachęcić dzieciaki do włożenia magicznej czapki. Inne „wróżkowe” atrybuty to różdżka, czarny kot i czarodziejska kula, którą można zrobić z balonu, piłki czy globusa. Starsze dzieci są już świadome, że to tylko zabawa, ale też chętnie biorą w niej udział, zwłaszcza gdy mogą wywróżyć sobie, kim będą w przyszłości.

Zabawa andrzejkowa dla najmłodszych. O czym warto pamiętać?

Podstawą udanej zabawy jest zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa. Dlatego tradycyjne świece do stworzenia nastroju warto zastąpić lampionami i nadzorować lanie ciepłego wosku. Druga sprawa to odbiór interpretacji wróżb przez dzieci. Te wrażliwe mogą zanadto przejąć się przepowiednią pecha albo zawstydzić wróżbą małżeństwa czy wykonywania nielubianego zawodu. Warto uprzedzić dzieci, że ich przyszłość zależy od ich woli i od różnych okoliczności, a wróżby andrzejkowe to tylko zabawa, w którą bawili się nasi dziadkowie i pradziadkowie. Dobrze przygotowana impreza andrzejkowa będzie dla dzieci lekcją tradycji, plastyki i okazją do uruchomienia ich wyobraźni.

Zobacz też:  Przesądy wigilijne – czy znasz je wszystkie?

Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe dla dzieci

Oto andrzejkowe wróżby, które będą odpowiednie dla dzieci:

  • lanie wosku przez dziurkę od klucza;
  • losowanie karteczek z wróżbą lub imionami sympatii;
  • losowanie rekwizytów, symbolizujących konkretny zawód;
  • ustawianie butów;
  • rzucanie różnymi przedmiotami do miski z wodą;
  • znajdowanie ukrytych zabawek, związanych z danym zawodem;
  • losowanie kubków z ukrytymi wróżbami.

Jak przygotować lanie wosku przez klucz?

Pokrusz kilka świec do garnka i rozpuść wosk na kuchence. Przygotuj miskę z zimną wodą. Dzieci mogą przelewać roztopiony wosk przez dziurkę od klucza za pomocą łyżki kuchennej. Przed rozpoczęciem zabawy pokaż dzieciom, jak bezpiecznie trzymać klucz i nabierać wosk. Zastygniętą na wodzie woskową figurę trzeba chwycić palcami i oświetlić latarką tak, aby rzuciła cień na ścianę. Następnie uczestnicy zabawy zgadują, jaki to kształt i co może oznaczać. Podpowiedz dzieciom jakąś pozytywną wróżbę i wspólnie ustalcie jedną wersję przepowiedni.

Wróżby dla dzieci. Czarodziejskie amulety z wosku

Roztopiony, ciepły wosk pszczeli jest substancją bardzo plastyczną. Można go wykorzystać do zrobienia amuletu, na przykład wypełniając masą silikonową foremkę. Po zastygnięciu powstanie figurka, którą dziecko może pomalować farbami lub flamastrami. Jeszcze lepsza od wosku będzie masa solna lub gipsowa. Wykonane amulety dzieci zachowują na szczęście lub darują bliskiej osobie.

Wyścig butów i rzucanie monetą. Kto będzie miał wyjątkowe szczęście w nadchodzącym roku?

Ustawianie butów to tradycyjna wróżba panien na wydaniu i kawalerów, którzy chcieli sprawdzić, kto pierwszy stanie na ślubnym kobiercu. W przypadku dzieci wróżbę tę trzeba nieco przekształcić. Można ustalić, że czyj buty dotknie progu pomieszczenia, ta osoba będzie miała wyjątkowe szczęście w przyszłym roku. Równie wiele radości sprawi wszystkim zabawa w rzucanie różnymi przedmiotami do wiadra z wodą. Do ciemnego worka trzeba schować kilka przedmiotów, takich jak listek, ptasie piórko, orzech, piłeczka tenisowa, moneta. Następnie każda osoba wkłada rękę do worka i losuje dowolny przedmiot, którym rzuca z ustalonego miejsca do naczynia z wodą. Jeśli trafi, jego życzenia spełnią się wkrótce, a jeśli nie, to ma przed sobą pechowy rok.

Zobacz też:  Katarzynki, wróżby dla kawalerów i staropolskie zwyczaje

Przepowiednie z kubeczków lub filiżanek

Pod jednakowe naczynia trzeba schować przedmioty, symbolizujące najbliższą przyszłość – pod każdy kubek lub filiżankę po jednym przedmiocie. Niech to będą takie rzeczy, jak pierścionek, oznaczający pierwszą miłość, moneta, będąca symbolem bogactwa, długopis przepowiadający dobre oceny w szkole i mały kwiatek, który będzie oznaczał, że dana osoba będzie lubiana w towarzystwie. Jeden kubek można zostawić pusty jako symbol pecha i nudy. Następnie „wróżka” przesuwa kilka razy naczynia, po czym uczestnik zabawy wybiera sobie kubek. Wylosowany przedmiot wróży, co przydarzy się dziecku w niedalekiej przyszłości.

Kim zostaniesz w przyszłości? Odpowiedź znajdziesz w ciasteczku z wróżbą

Dzieci są zwykle ciekawe tego, jak potoczy się ich dorosłe życie, a zwłaszcza, jaki zawód będą wykonywały. Można do tego wykorzystać ciastka z wróżką. Najlepiej upiec je samodzielnie, a przedtem schować zapisane na karteczkach wróżby do ciasteczek. Każde dziecko wybiera sobie ciastko, ostrożnie rozgryza i odczytuje wróżbę z kartki. Można przy okazji podyskutować o tym, co dzieci sądzą o wylosowanych zawodach. Czy cieszą się z wróżby, czy raczej wolałyby wykonywać inną pracę?

Jak jeszcze można wywróżyć przyszłą pracę?

Ciekawym sposobem na to, aby poznać swój przyszły zawód, jest losowanie różnych akcesoriów związanych z rodzajem pracy. I tak do ciemnego, nieprzezroczystego worka lub pudełka należy schować przedmioty, takie jak grzebień, długopis, strzykawkę, mikrofon, chochlę, zabawkowe auto, stetoskop, śrubokręt, czapkę policyjną, i inne rzeczy, w zależności od wyobraźni i dostępności. Następnie każde dziecko z zamkniętymi oczami wylosuje jeden przedmiot, a potem wspólnie omówcie, jaką pracę dana rzecz oznacza.

Zabawa w szukanie przedmiotów symbolizujących zawód

Zabawki i bezpieczne przedmioty codziennego użytku, związane z konkretnym rodzajem pracy, należy schować w różnych miejscach w pomieszczeniu lub na zewnątrz, na przykład na podwórku. Młodsze dzieci szukają tych rekwizytów, a opiekunowie podpowiadają im słowami „ciepło” i „zimno”. Starszym dzieciom można narysować na brystolu „mapkę skarbów”, a w każdym miejscu z rekwizytem schować kartkę z dalszymi instrukcjami odnośnie do innych schowków. Na przykład pod schodami, obok ukrytej kosmetyczki położyć kartkę z napisem „szukaj pod legowiskiem psa” albo „szukaj trzy kroki do tyłu i cztery kroki w prawo”. Znalezione przedmioty mogą być okazją do rozmowy o tym, z jakim zawodem są związane.

Zobacz też:  Wróżba z obrączki. Jak przy pomocy obrączki poznać przyszłość?

Losowanie karteczek z wróżbą, ukrytych w kapeluszu

Kolejny pomysł na wróżenie polega na zapisaniu na małej kartce wróżby dotyczącej pracy, imienia sympatii czy osiągnięć szkolnych. Następnie kartki zwija się w kulkę i wszystkie chowa do kapelusza. Dzieci losują po jednej kulce i odczytują wróżbę. Tę zabawę można połączyć z przepowiadaniem przyszłości ze szklanej kuli. Znasz dzieci, wiesz co nieco o ich marzeniach i masz bujną wyobraźnię? Pobaw się we wróżkę i powiedz każdemu maluchowi kilka miłych słów, udając, że widzisz w kuli same miłe wydarzenia.

Dzieci uwielbiają zabawy we wróżenie, choć trzeba im je umiejętnie zorganizować. Taka impreza andrzejkowa dla najmłodszych może być zarazem ciekawą lekcją zarówno o ludowych tradycjach obchodów andrzejek, jak i okazją do rozmowy o swoich marzeniach.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też