Rytuały słowiańskie – z czym się wiązały?

Magiczne rytuały, popularne wśród Słowian, związane były głównie z przyrodą, a dokładniej – cyklem pór roku. Pojawiały się także obrzędy magiczne, skoncentrowane na rodzinie, czyli rytuałach przejścia. Słowianie uważali życie nie za coś liniowego, a cyklicznego, dlatego ich zaklęcia miały na celu zapewnić jak największy urodzaj w przyrodzie i chronić dom przed katastrofami naturalnymi.
rytuały słowiańskie

Rytuały Słowiańskie – charakterystyka

W dawnych czasach rytuały słowiańskie były dla tego ludu czymś niezwykle ważnym. To one zapewniały ludziom przychylność bogów, podczas prac, związanych z codziennym życiem, takich jak uprawa pola czy hodowla bydła. Miały także zapewniać ochronę podczas wojen, jak również sprzyjać pokonaniu wroga. Słowianie mieli wiele różnych rytuałów, wśród których wyróżnić można kilka najpopularniejszych.

Rytuały wiosenne

Nadejście wiosny świętowano topieniem Marzanny, a cały cykl wiosennych rytuałów rozpoczynał się od Jarego Święta, które przypada ok. 21 marca. Obrzęd topienia kukły kojarzył się z pożegnaniem chłodu i mrozu, a przywitaniem ciepła i odrodzenia przyrody.

Noc Kupały

Noc z 21 na 22 czerwca symbolizowała przejście wiosny w lato i wiązała się z kolejnym rytuałem, jakim jest Noc Kupały, nazywaną także Świętem Kresu. Tej nocy młode osoby wyruszały na poszukiwanie kwiatu paproci, palono ogniska, a niezamężne dziewczęta rzucały na wodę wianki z zapalonymi świecami. Jeżeli wianek wyłowił mężczyzna, oznaczało to, że dziewczyna niedługo wyjdzie za mąż, a jeśli utknął gdzieś w sitowiu, miała zostać starą panną. Skakanie przez ogień służyło oczyszczeniu i ochronie przed złymi duchami.

Święto Plonów, czyli Dożynki

Jest to rytuał słowiański, który ma pewne odzwierciedlenie także w dzisiejszych czasach. Dożynki przypadały na równonoc jesienną, czyli ok. 23 września. Podczas tego święta dziękowano bogom za pomyślne plony i proszono o pomyślność na kolejny rok. Podczas dożynek wykonywano różne mniejsze rytuały słowiańskie, takie jak palenie wieńców z pozostałości różnych roślin.

Rytuały słowiańskie – podsumowanie

Rytuały słowiańskie zawsze silnie były związane z przyrodą i porami roku. Wykonując magiczne obrzędy, ludy Słowian wierzyły, że pomoże im to w uzyskaniu urodzaju, a jednocześnie ochroni ich domy i rodziny przed biedą i nieszczęściem. Niektóre magiczne zwyczaje miały też oczyszczać i chronić przed złymi duchami. Aktualnie rytuały słowiańskie nie są odprawiane już na tak dużą skalę, jednak w niektórych regionach wciąż celebruje się Noc Kupały, a topienie Marzanny w pierwszy dzień wiosny to popularna tradycyjna.



Zobacz także:
Zobacz też:  Rytuał na odcięcie wrogów – jak pozbyć się ze swojego życia osób, które źle Ci życzą? Sprawdź!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też