Yin Yang – co to znaczy? Jak osiągnąć równowagę yin yang?x

Yin-Yang to starochiński symbol, który był wyznacznikiem wiecznego dualizmu rzeczywistości. Ma on oznaczać równowagę pomiędzy dwoma siłami przeciwstawnymi. Połączenie tych dwóch aspektów pozwala na osiągnięcie idealnej równowagi, porządku i harmonii w chaotycznym świecie. Co warto wiedzieć o ying yang i co dokładnie oznacza ten symbol?
yin yang

Ying Yang – znaczenie

Ying Yang oznacza dualizm, który tworzy porządek Wszechświata. Oznacza dwie przeciwstawne, ale uzupełniające się kosmiczne energie, symbolizujące ciągłą przemianę każdego zjawiska. Tak jak istnieje dzień i noc, dobro i zło, zmieniają się pory roku, a po wdechu następuje wydech. Ideologia Yin Yang pochodzi z czasów starożytnych, a dokładniej z chińskiej filozofii Tao. Zgodnie z jej przekazem, na początku istniała pustka, z której wyłoniły się zalążki życia w postaci dwoistości kobiecej i męskiej energii-Ying i Yang.

Energia Yin – kobiecy aspekt natury

Yin określane jest jako element żeński, kierujący się instynktem. Nie ogranicza się ono tylko do płci, ale symbolizuje noc, wodę oraz ziemię. Yin reprezentowana jest przez Księżyc i czerń. Uważa się, że wyróżniają ją cechy takie jak:

  • uległość;
  • smutek;
  • chłód;
  • zima.

W niektórych horoskopach możemy znaleźć wzmiankę o tym, że Yin odpowiada znakom zodiaku: Byk, Rak, Panna, Skorpion, Koziorożec, Ryby.

Energia Yang – męski aspekt natury

Ten element w założeniu kieruje się logiką, a jego symbole to dzień, niebo, góry, światło, powietrze oraz ogień. Jego aspekty reprezentacyjne to biel i Słońce. Siła Yang kojarzy się z aktywnością, energią, radością, latem. Znaki zodiaku mu odpowiadające to: Baran, Bliźnięta, Lew, Waga, Strzelec, Wodnik.

Yin lub Yang – jakim typem jesteś?

Ze względu na przedstawione znaczenie, wiele osób uważa, że energia Yin oznacza płeć żeńską, czyli kobietę, a energia Yang mężczyznę. Warto wiedzieć, że każdy w nas ma w sobie yin i yang, ponieważ obie te energie przejawiają się w naszym codziennym życiu i sprzyjają osiągnięciu duchowej i zewnętrznej równowagi. Mówi się, że typ energii Yin to osoby lubiące odpoczywać i preferujące relaks, znajdujące spokój w nicnierobienu, natomiast typ energii Yang musi być zawsze w ruchu i czuje się dobrze, cały czas znajdując sobie jakieś zajęcie.

Zobacz też:  Heksagram – symbol ważny dla wielu kultur. Co warto o nim wiedzieć?

Yin Yang – podsumowanie

Symbol Ying Yang to produkt, który cieszy się dość dużym powodzeniem. Charakteryzuje się okrągłym kształtem, w który wpisane są dwie połowy: jedna w kolorze białym, a druga w kolorze czarnym. Oddziela je od siebie linia, przypominająca swoim kształtem literę S. Używając kategorii ying yang można opisać właściwie każdy aspekt otaczającego nas świata. Warto jednak pamiętać, że dla utrzymania równowagi, potrzebne są obie te energie, dlatego, nawet gdy według nas przeważa jedna, druga też znajduje się w nas i w naszym otoczeniu, ponieważ samo dobro, nie może istnieć bez szczypty zła, a jasność bez ciemności.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też