Oko Horusa – starożytny egipski symbol, który nadal jest w użyciu. Jakie jest jego znaczenie?

Oko Horusa to symbol, który wywodzi się z Egiptu. Często można spotkać go na tatuażach, czy biżuterii, jednak jego znaczenie jest dosyć enigmatyczne. Sprawdź, co warto wiedzieć przed zakupem takiego talizmanu.
Oko Horusa

Horus był jednym z najstarszych a jednocześnie najważniejszych bogów w starożytnym Egipcie. Jako bóstwo królewskie był symbolem faraonów i uosabiał cały Egipt. Oko Horusa było symbolem znanym już w czasach starego państwa Do dzisiaj jest chętnie powielane, jednak jego symbolika owiana jest mgłą tajemnicy. Trwają spory na temat tego, czy oko ochrania przed złymi mocami, czy wręcz przeciwnie, jest z nimi powiązane.

Oko Horusa – jaka jest historia tego symbolu?

Według jednego z egipskich mitów Horus stoczył walkę ze swoim nemezis – Setem. Ten ostatni był dla współczesnych symbolem sił pierwotnych, nieokiełznanych i dzikich. Jego długie i brutalne walki z Horusem doprowadziły do tego, że w pewnym momencie Horus stracił oko. Wprawdzie zostało mu ono potem przywrócone, jednak ten nigdy już nie odzyskał swojego sokolego wzroku.

Od tamtej pory jedno oko Horusa świeciło słabszym blaskiem niż drugie i symbolizowało księżyc. To pierwotne i zdrowe oko było z kolei symbolem słońca. Egipcjanie wierzyli, że dwa najważniejsze dla ziemi ciała niebieskie są oczami boga Horusa, które przemieszczają się po nieboskłonie i wszystko obserwują.

Jakie jest znaczenie oka Horusa?

Pierwszym i najważniejszym zadaniem oka Horusa była ochrona przed złymi intencjami. Talizman z tym symbolem działa jak tarcza, od której odbijają się wszystkie złe uroki i nieżyczliwe spojrzenia, które rykoszetem trafiają w nadawcę.

Utracone oko przywróciła Horusowi bogini Hathor, która kojarzona jest z mocami uzdrawiania i to właśnie ono przypisane jest bardzo mocno do omawianego symbolu. Oko Horusa chroni przed negatywnymi wpływami w niemal wszystkich aspektach życia. Jest barierą dla problemów zdrowotnych i finansowych.

Zobacz też:  Symbole słowiańskie – najważniejsze znaki ze świata naszych przodków

Lecznicze właściwości symbolu oka

W starożytnym Egipcie oko Horusa była wykorzystywane przez medyków. Wierzono, że ma ono działanie przyspieszające leczenie, dlatego amulety umieszczano w pobliżu chorujących osób, które miały dzięki niemu szybciej wrócić do pełni sił.

Co ciekawe oko Ra można znaleźć także w niektórych grobowcach. Umieszczano go tam po to, aby zmarli mogli na bieżąco śledzić to, co dzieje się na ziemi. W połączeniu z symbolem nieskończoności miało wpływać na kolejną inkarnację.

Oko Horusa a wiedza i nauka

Oko Horusa uznawane było także za symbol wszechwiedzy i mądrości. Właśnie dlatego poleca się go osobom, które chcą bezustannie poszerzać swoje horyzonty i prowadzić bardziej świadome życie.

Czy oko Horusa jest powiązane z satanizmem?

Dlaczego omawiany symbol tak często utożsamiany jest z kultem szatana? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Można jednak założyć, że na przestrzeni wieków wszystkie symbole związane z okultyzmem i duchowością inną niż chrześcijańska były uznawane za diabelskie.

Niektórzy doszukują się źródeł takiego niesprawiedliwego traktowania oka Horusa w czasach średniowiecznych. Wówczas to dążenie do samodoskonalenia i pogłębiania wiedzy było utożsamiane jednoznacznie z działalnością szatana.

Warto jednak pamiętać, że symbol ten wykorzystywany były wiele tysięcy lat przed chrześcijaństwem, a jego postrzeganie nigdy nie było utożsamiane ze złem. Wręcz przeciwnie, Horus jako królewskie bóstwo słońca i księżyca utożsamiany był z wiedzą, światłem i ochroną przed nieprzyjaznymi mocami.

Dla kogo amulet z okiem Horusa?

Omawiany symbol odnosi się nie tylko do ochrony, ale także do ogólnej witalności człowieka. Będzie więc polecany osobom, które chcą prowadzić świadome, aktywne i pełne życie. Zastrzyk energii i chęci do działania w połączeniu z ochroną przed złymi intencjami tworzą naprawdę niesamowite połączenie.

Warto znaczyć, że oko Horusa będzie wspierało te osoby, które tak jak samo bóstwo, chcą umieć odróżnić światło od ciemności i dobro od zła.

Zobacz też:  Gwiazda chaosu - czym jest i co symbolizuje?

W jakiej formie nosić oko Horusa?

Jeżeli chcesz przekonać się, czy oko boga nieba przyniesie ci ochronę przed złem, możesz wykorzystać ten symbol na przykład w formie srebrnego naszyjnika lub dużego wisiora. Coraz więcej osób decyduje się obecnie na tatuaż z okiem Horusa. Jeżeli nie jesteś jeszcze pewien, czy chcesz mieć tak permanentną ozdobę, możesz na początku wybrać alternatywę w postaci tatuażu z henny.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też