Symbole okultystyczne budzą wiele emocji. Sprawdź, co oznaczają i jaka jest ich historia

Symbole okultystyczne odnoszą się do mistyki i magii. Dotykają świata duchowego i astralnego. Wiele osób się ich boi, co wynika zazwyczaj ze złej interpretacji. Sprawdź znaczenie najważniejszych znaków okultystycznych.
symbole okultystyczne

Okultyzm to szerokie pojęcie. Odnosi się do poglądów i wierzeń, które często określa się jako pseudonaukowe. Symbole okultystyczne w powszechnym przekonaniu odnoszą się wyłącznie do satanizmu i noszenie ich w formie talizmanów często bywa krytykowane. Niezależnie od poglądów warto wiedzieć skąd wzięły się niektóre znaki oraz jak były interpretowane na przestrzeni wieków.

Symbole okultystyczne – pentagram

Pentagram nazywany jest również gwiazdą pitagorejską. W istocie jest to po prostu geometryczny kształt pięcioramiennej gwiazdy, który przez bardzo wiele kręgów zaliczany jest do symboli okultystycznych i magicznych. Dzisiaj utożsamiany przede wszystkim z satanizmem, w starożytności miał zgoła inne znaczenie.

Wiele dawnych ludów, przede wszystkim Egipcjanie i Babilończycy, uznawało pentagram za symbol ochronny. Wierzono w to, że chroni on przed chorobami, wspiera zdrowie i dobre życie. Pierwsi chrześcijanie interpretowali pentagram jako symbol pięciu ran Chrystusa.

Przekonanie o konszachtach pięcioramiennej gwiazdy z Lucyferem pochodzi z XIX wieku. Wynikało to z podobieństwa tej figury do głowy kozła. Wówczas też symbol został podzielony na dwa rodzaje. Biały, „dobry” pentagram miał mieć właściwości ochronne a czarny, diabelski służył do kontaktów z ciemnymi mocami. Obecnie ten znak jest chętnie wykorzystywany w różnych subkulturach.

Symbole okultystyczne – Pierścień Atlantów

Pierścień Atlantów to bardzo tajemniczy symbol, o którym wiemy w gruncie rzeczy niewiele. Został znaleziony w XIX wieku podczas wykopalisk archeologicznych w Dolinie Królów. Ponieważ nie pasował do kultury starożytnego Egiptu szybko zaczęło narastać wokół niego wiele legend. Według najsłynniejszej symbol ten pochodzi z mitycznej Atlantydy.

Podczas badań nad tym pierścieniem badacze doszli do wniosku, że potencjalne znaczenie okultystyczne ma nie sama obrączka, ale wygrawerowany na niej wzór. Miał on emitować promieniowanie, które chroni noszącego przed rozmaitymi siłami ujemnymi.

Zobacz też:  OM symbol, czyli najstarsza sylaba hinduizmu - dowiedz się więcej na jej temat!

Obecnie pierścień Atlantów jest to popularny okultystyczny symbol sprzedawany w formie amuletów. Wśród środowisk okołomagicznych zdania co do jego zastosowania są bardzo podzielone. Często można spotkać się z opinią, że pierścień działa w sposób odwrotny od zamierzonego.

Symbole okultystyczne – czarne słońce

Czarne słońce jest znanym symbolem okultystycznym, który składa sie z trzech nałożonych na siebie swastyk, które formułują kształt słońca. Obecnie kojarzony jest przede wszystkim z nazistowskimi Niemcami. Wynika to z fascynacji nazistów wykopaliskami i historią wczesnych germanów.

Mozaika z wizerunkiem czarnego słońca znalazła się na podłodze zamku Wewelsburg, który był ideologicznym centrum SS. To właśnie tam miało być centrum nowego świata.

W dzisiejszych czasach czarne słońce bywa wykorzystywane przez osoby fascynujące się neopogaństwem. Niestety, ciągle jest również obiektem fascynacji środowisk neonazistowskich.

Symbole okultystyczne – gwiazda chaosu

Gwiazda chaosu składa się z ośmiu równomiernie rozłożonych strzałek, które skierowane są na zewnątrz. To stosunkowo nowy symbol, który został zaczerpnięty z twórczości pisarza fantasy Michaela Moorcocka. Czasami nazywana jest także gwiazdą nieskończonych możliwości.

Gwiazda odnosi się do teorii chaosu, która zakłada, że nawet niewielkie działania i zmiany w danym momencie mogą spowodować ogromne zmiany w przyszłości. Istnieje wiele interpretacji tego znaku. Niektórzy uznają go za symbol satanistyczny. Wynika to głównie z tego, że chaos kojarzy nam się jednoznacznie negatywnie.

Istnieje także zupełnie przeciwna interpretacja. Gwiazda chaosu uznawana jest w niektórych środowiskach za bardzo pozytywny symbol, który oznacza otwartość na świat i nieskończone możliwości, jakie mamy na swojej życiowej drodze.

Podsumowanie

Symbole okultystyczne mają nie tylko bardzo różne pochodzenie, ale także różną historię. Niektóre z nich sięgają starożytności i miały znaczenie w kulturach, które dawno już odeszły w zapomnienie. Inne z kolei zostały zaczerpnięte z dzieł popkultury i w gruncie rzeczy nie mają nic wspólnego z satanistami ani nawet z magią i ezoteryzmem.Zobacz także:
Zobacz też:  Uroboros to nie tylko wydawnictwo - jakie ma znaczenie ten mistyczny symbol?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też