Czym jest mandala? Jakie znaczenie ma ten symbol i jaki może mieć wpływ na nasze życie?

Mandala to rysunek na planie koła, wywodzący się z tradycji indyjskiej. W dzisiejszych czasach znacznie częściej stosowany jako motyw kolorowanek dla dzieci i dorosłych. Czym jest mandala, jakie jest znaczenie tego symbolu i jakie są najpopularniejsze wzory mandali?
mandala

Mandala – co to jest?

Tworzenie mandali to trend, który został zapoczątkowany w Indiach ok. VIII wieku. Jest to harmonijne połączenie kwadratu oraz koła, które wedle starych wierzeń było symbolem ludzkiego życia. Kształt ten traktowany był także jako wzór doskonałości i pełnej harmonii.

Co oznacza mandala?

Mandala narodziła się na gruncie buddyzmu tantrycznego. Termin ten oznacza “centrum oraz to, co wokół niego”. Nie bez powodu więc stanowi połączenie dwóch form geometrycznych, tworząc duchowy wzór, którym ma sprzyjać medytacji i osiąganiu wewnętrznego spokoju. Mandala to symbol, zawierający elementy, oznaczające to, co zewnętrzne i nieskończone (koło), połączone z kwadratem, nawiązującym do czterech stron świata, a więc tego co ziemskie i ludzkie. Oba obszary mają współgrać w mandali, tworząc swoistą harmonijną grę znaczeń.

Mandala współcześnie

W dzisiejszych czasach mandalę znajdziemy najczęściej na stronach kolorowanek dla dorosłych. Chcąc stworzyć z tego ciekawy wzór, wystarczy dobrać odpowiedni kolor i ozdobić mandalę barwami. Takie kolorowanki tworzone są między innymi w celu:

 • rozwijania wyobraźni;
 • budowania skupienia i koncentracji;
 • rozwijania koordynacji wzrokowo – ruchowej;
 • wyciszenia i zrelaksowania.

Kolorowe obrazki można potem oprawić i powiesić na ścianie.

Jakie są rodzaje mandali?

Niektórym mandalom przypisywane są działania, odnoszące się do konkretnych sfer życia. Z tego względu wyróżniamy kilka rodzajów mandali, między innymi:

 • mandala prosperity – mająca zapewnić sukces i powodzenie w biznesie;
 • mandala miłości – wspierająca uczucia i związki;
 • mandala wzmacniająca – sprzyja utrzymaniu motywacji i dążeniu do celu;
 • mandala oczyszczająca – ułatwia pozbycie się lęków i negatywnych emocji;
 • mandala harmonizująca – uspokaja i wycisza.

Magiczne znaczenie buddyjskiej mandali

Kolorowe wzory mandali można połączyć także z czakrami, znajdującymi się w ludzkim ciele, np:

 • czakra bazowa – znajduje się u podstawy kręgosłupa i odnosi się do namiętności. Oznacza ją czerwony kolor mandali;
 • czakra serca – związana z miłością do siebie i bezinteresownym uczuciem do drugiej osoby. Symbolizuje ją zieleń;
 • czakra trzeciego oka – odnosi się do intuicji, wyobraźni i świadomości duchowej. Charakteryzuje się kolorem błękitnym.
Zobacz też:  Krzyż jerozolimski – pamiątka po wyprawach krzyżowych. Co dzisiaj wiadomo o tym symbolu?

Mandala w innych barwach może nawiązywać także do innych czakr, np. pomarańczowa czakra pępka, czy fioletowa czakra korony.

Mandala – podsumowanie

Mandala to specjalny wzór, pochodzący z Indii, który w dzisiejszych czasach stanowi jeden z powszechnych tematów kolorowanek dla młodzieży i dorosłych. Początkowo jednak miał znacznie szersze znaczenie i był kojarzony z symbolem harmonii i powodzenia. Mandala występuje w różnych rodzajach i może mieć różny symbolizm w zależności od odpowiedniego kształtu i koloru. Po dziś dzień dla osób, pasjonujących się buddyzmem i starymi wierzeniami, jest to magiczny wzór, który może być wykorzystywany w celu poprawy życia w pewnych aspektach.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też