Królicza łapka – sprawdź co oznacza ten symbol!

Królicza łapka to znany na całym świecie symbol szczęścia. Traktowana jest jako talizman ochronny, który gwarantuje powodzenie osobie, która ją nosi. Dowiedz się więcej na jej temat!
krolicza lapka

Królicza łapka według wierzeń symbolizuje szczęście. To rodzaj amuletu, który ma chronić przed niepowodzeniem osobę, która z nią chodzi. Pomimo tego, że króliki w kulturze europejskich wierzeń też są utożsamiane ze szczęściem historia mitu dotyczącego króliczej łapki wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest elementem wierzeń ludowych, tzw. hoodoo wywodzących się z plemion afro amerykańskich.

Królicza łapka – historia symbolu

Królicza łapka to symbol, którego historia ściśle łączy się z wierzeniami hoodoo. Mianem tym określa się cały zbiór wierzeń ludowych, którego kolebką są Stany Zjednoczone. Łączy on w sobie elementy zaczerpnięte z wierzeń żydowskich, chrześcijańskich, afrykańskich i rdzennoamerykańskich. Hoodoo zapoczątkowały plemiona afrykańskie, które w czasach niewolnictwa trafiały na terytorium Stanów Zjednoczonych. Według owych wierzeń królik kojarzony z płodnością i szybkością przynosi szczęście. To jedna z teorii powstania mitu o króliczej łapce. Zgodnie z drugą jego historia sięga czasów tradycji celtyckich z przełomu VI i VII wieku p.n.e. kiedy to pojawiły się pierwsze wzmianki dotyczące kojarzenia stopy królika z pozytywną energią.

Królicza łapka – znaczenie symbolu

Zróżnicowane są nie tylko teorie dotyczące początków amuletu, ale też warunków jakie należy spełnić, aby mógł on zadziałać, a więc chronić od złych mocy i przynosić szczęście. Niektóre z nich dotyczą zasad odcinania stopy królika. Niekiedy mówi się o tym, że może to być tylko lewa stopa, innym zaś, że musi zostać odcięta kiedy zwierzę jeszcze żyje. W niektórych wierzeniach określa się także dokładnie czas odcięcia stopy (powinno to nastąpić wtedy, kiedy jest pełnia księżyca) oraz miejsce (m.in. cmentarz). Różnice w owych warunkach jakie muszą zostać spełnione, aby talizman okazał się skuteczny uzależnione są od rodzaju społeczności, jaka zajmuje się jego przygotowaniem. Nie ulega jednak wątpliwości, że królicza łapka obecnie na całym świecie kojarzona jest z mocą odpędzania złej energii i przyciągania szczęścia. Noszenie jej przy sobie zgodnie z przekonaniami ma chronić przed tym co złe.

Zobacz też:  Krzyż jerozolimski – pamiątka po wyprawach krzyżowych. Co dzisiaj wiadomo o tym symbolu?

Królicza łapka to popularny i znany na całym świecie symbol szczęścia. Talizman według wierzeń ma także chronić przed złą energią i niepowodzeniami, tego kto nosi ją przy sobie.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też