Symbole nordyckie – poznaj najważniejsze znaki ze świata wikingów

Symbole nordyckie robią dzisiaj wielką karierę. Coraz więcej osób przeżywa fascynację mitologią i kulturą dawnych Skandynawów. Poznaj najważniejsze i najciekawsze symbole z tego rejonu świata.
symbole nordyckie

Mitologia nordycka jest obecnie jedną z najczęściej reprodukowanych w kulturze popularnej. Fascynująca czasami wikingów nie ominęła także naszego kraju – coraz więcej osób stara się poznać i zrozumieć kulturę ówczesnych mieszkańców Skandynawii. Przygotowaliśmy zestawienie kilku ważnych symbolów nordyckich razem z ich historia i interpretacją.

Symbole nordyckie – znaczenie i historia

Valknut

Jednym z najczęściej powielanych symboli nordyckich jest valknut, nazywany także Sercem Hrungnira. Jest to symbol ówczesnych wojowników, który składa się on z trzech nakładających się na siebie trójkątów równoramiennych. Ten znak runiczny umieszczano na nagrobnych stelach mężczyzn, którzy zginęli w walce.

Do dzisiaj znajduje się go na kurhanach. Valknut wpisuje się w ówczesny kult północnych wojowników, który doprowadził do tego, że wikingowie do dzisiaj uchodzą za najbardziej skutecznych i zaciekłych armii całej Europy.

Shield knot

Shield knot, nazywany także węzłem Odyna, to symbol, który wygląda jak okrągła tarcza, którą przecinają na krzyż proste linie. Ten fascynujący znak został przez naukowców uznany za najstarszy w europejskiej kulturze symbol solarny.

Shield knot to symbol ochronny. Był umieszczany na statkach podróżujących po morzach całego świata wikingów. Widniał także na tarczach wojowników. Dzisiaj często korzysta się z niego w roli amuletu. Wiele osób decyduje się również na tatuaż z węzłem ochronnym.

Rogi Odyna

Odyn był najwyższym bogiem nordyckim otoczonym wyjątkowym kultem. Rogi Odyna są symbolem jego nieskończonej mądrości. Mają swoje źródło w legendzie o tym jak wojowniczy bóg przez trzy dni wypijał specjalny napój z miodu i krwi wszystkowiedzącego bożka Kvasira.

Zobacz też:  Merkaba – świetliste ciało człowieka. Jak rozwinąć swoją merkabę i rozpocząć podróż między wcieleniami?

Zapewniło mu to nie tylko wszechwiedzę, ale także talent poetycki. Starożytni nordyccy wojownicy umieszczali ten symbol na rzeźbach. Uchodzi on za falliczny atrybut boskości.

Mjolnir

Mjollnir, czyli staronordycki Mjöllnir to w mitologii nordyckiej młot boga piorunów Thora i symbol jego mocy. Młot Thora został wykuty przez krasnoludy i nigdy go nie zawiódł. Bóg używał go jako broni do rozbijania głów olbrzymów i jako narzędzia do uświęcania ludzi i rzeczy.

Symbol ten jest chętnie umieszczany na tatuażach. Służy do powiązania właściciela z niezachwianą odwagą oraz mocą tego słynnego bóstwa.

Statek dusz

Dla starożytnych północnych ludów statki były niezwykle ważnym symbolem. Niosły za sobą poczucie wysokiej pozycji i siły. Statek dusz jest bardzo ważnym symbolem wikingów, który pojawia się na bardzo dużej ilości wykonanych w ich czasach rzeźb.

Statek dusz przewozi umarłych w zaświaty. Łączy się to z bardzo ważną skandynawską tradycją. Zmarłych wojowników umieszczano bowiem na płonących statkach, które puszczano na wodę.

Helm of Awe

To jeden z najbardziej tajemniczych nordyckich symboli, który dotarł do nas dzięki sagom islandzkim. Na pierwszy rzut oka przypomina płatek śniegu, jednak wypełniony jest ostrymi krawędziami. Według niektórych badaczy wikingowie bardzo często nosili go do walki, aby onieśmielić swoich wrogów.

Obecnie traktowany jest jako znak ochronny. Symbolizuje porządek, który wyłania się z chaosu. Jako noszony przy sobie amulet może zagwarantować szczęście i pomyślność oraz ochronę przed złem.

Troll cross

Krzyż torlla to prosty symbol, który przypomina okrąg, którego zwinięty z pręta, którego końce krzyżują się u dołu. Zadaniem tego znaku była ochrona przed czarami trolli i elfów. Wikingowie wykuwali ten amulet z żelaza i nosili zawsze przy sobie.

Kształt krzyża trolla przypomina nieco runę Othala, za której pomocą przekazywano informacje o majątku i stanie posiadania. Obecnie ten znak jest często powielanym amuletem ochronnym noszony przede wszystkim na szyi.

Zobacz też:  Oko Horusa – starożytny egipski symbol, który nadal jest w użyciu. Jakie jest jego znaczenie?

Symbole nordyckie – podsumowanie

Symbole nordyckie odnoszą się przede wszystkim do tamtejszej mitologii. Noszenie ich przy sobie w formie talizmanu może zapewnić ci siłę i moc. Warto jednak rozsądnie dobierać poszczególne motywy i znaki, ponieważ ichZobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też