Heksagram – symbol ważny dla wielu kultur. Co warto o nim wiedzieć?

Heksagram najczęściej kojarzony jest z Gwiazdą Dawida. Przez Żydów został jednak zaadaptowany stosunkowo niedawna. Jaka jest historia tego symbolu i do jakich znaczeń nas odsyła? Sprawdź to!
Heksagram

Heksagram czasami nazywany jest Gwiazdą Dawida albo Pieczęcią Salomona. Chyba każdy w jakimś momencie się z nim zetknął, jednak nie wszyscy zdajemy sobie sprawę jak potężne są jego duchowe właściwości. Mnogość interpretacji i bardzo szeroka symbolika sprawiają, że niemal każdy może odnaleźć w tym znaku coś, co będzie bliskie właśnie jego sercu.

Heksagram to ważny symbol. Nie tylko w judaizmie

Od mniej więcej XII wieku sześcioramienna gwiazda jest znakiem kojarzonym przede wszystkim z judaizmem. Jej korzenie sięgają jednak o wiele dalej. Tantryzm i hinduizm interpretowały ten znak jako Wielką Yantrę, która miała jednoznacznie seksualne konotacje. Dwa trójkąty równoboczne, które nachodzą na siebie pionowo symbolizowały seksualność kobiecą i męską.

Odwołanie do podobnej symboliki można znaleźć także w chińskim taoizmie, gdzie podobne trójkąty symbolizowałyby nachodzenie na siebie i równowagę dobra i zła, ognia i wody. W tamtym kręgu kulturowym był to symbol znany jako yin i yang.

W Egipcie sześcioramienna gwiazda była często przedstawiana jako atrybut boga Apisa. Heksagram znany jest także w hinduizmie, gdzie nazywany był Surya Yantra, czyli w wolnym tłumaczeniu pojazd świetlny.

Jakie jest znaczenie heksagramu?

Heksagram to niezwykle szeroki symbol, którego konotacje sięgają nie tylko religii, ale także polityki, czy okultyzmu. W Babilonie był on uznawany za symbol ochrony i równowagi. W Mezopotamii z kolei kojarzono go z postacią bogini Astarte, odpowiedniczki rzymskiej Wenus. Był on więc kojarzony z płodnością i namiętnością.

Obecnie wyłączając konotacje polityczne heksagram wykorzystywany jest jako potężny symbol magiczny, który symbolizuje wewnętrzną równowagę i stabilność. Często wykorzystuje się go w medytacji.

Duże znaczenie kulturowe miało wykorzystanie tego symbolu przez Serge’a Nilusa w sfałszowanym tekście „Protokoły mędrców Syjonu”, który miał ogromny wpływ na rozwój antysemityzmu w Europie.

Zobacz też:  Krzyż celtycki - co to za symbol i jakie ma znaczenie?

Heksagram współcześnie

Heksagram obecnie kojarzony jest przede wszystkim z kulturą judaistyczną. Od 1897 roku był oficjalnym symbolem syjonizmu, ruchu który dążył do otworzenia starożytnej siedziby narodu żydowskiego na ziemiach starożytnego Izraela. Od 1948 roku jest z kolei centralnym elementem flagi i najważniejszym znakiem państwa Izrael.

Co ciekawe, heksagram został wykorzystany jako oznaczenie Obrony Cywilnej w wielu krajach, między innymi we Francji, Irlandii i w Nowej Zelandii.

Ze względu na konotacje polityczne zdecydowanie rzadziej utożsamia sie go z mistyką oraz ezoteryzmem. Na rynku dostępne są różnego rodzaju amulety z tym symbolem, najczęściej wykonane ze srebra. Znaleźć go można również jako wzór wpleciony w ozdobne przedmioty codziennego użytku wykonywane przede wszystkim w Indiach.

Heksagram to bardzo stary znak o głębokich tradycjach. Jego interpretacja jest niezwykle szeroka a historia fascynująca. Warto pamiętać, że wbrew pozorom nie jest to symbol związany tylko i wyłącznie z judaizmem.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też