Oko opatrzności – poznaj historię tego symbolu i jego dokładne znaczenie

Oko opatrzności to symbol wszechwiedzącego oka zamkniętego w trójkącie równoramiennym, który otoczony jest promieniami światła. Jak należy go interpretować? Czy może być trzymany w formie talizmanu? Sprawdź!
oko opatrzności

Symbole oka towarzyszą ludzkości od zarania cywilizacji. Niezwykle popularnym talizmanem, który ma odstraszać złe moce i jednocześnie zapewniać zdrowie jest egipskie oko Horusa. Bóg nieba poprzez słońce i księżyc spoglądał na cały świat, sprawując nad nim pieczę. Wszechwidzące oko opatrzności świetnie wpisuje się ten schemat, chociaż w porównaniu do innych podobnych jest to symbol relatywnie nowy.

Wszechwiedzące oko opatrzności – jaka jest jego historia?

W naszym kraju symbol oka opatrzności jest związany bardzo silnie z chrześcijaństwem. Ma ono uosabiać wszechwiedzącego boga, który ma wgląd we wszystkie ziemskie sprawy i przed którego wzorkiem nic się nie ukryje. Już w renesansie motyw boskiego oka pojawiał się w sztuce.

Wpisany w trójkąt symbol oka otoczonego przez promienie słoneczne, czyli taka wersja oka opatrzności jaką znamy dzisiaj, powstała w XVII wieku na Zachodzie. Traktowano go jako jako symbol trójcy świętej. W XVIII wieku oko opatrzności stało się jednym z symbolów masonerii. Określane jako Delta Wszechwieczna odnosiło się do Wielkiego Architekta Świata, przed którym nie ma żadnych tajemnic.

Obecnie motyw oka wpisanego w trójkąt znajdziemy na wielu świątyniach, a także na symbolach państwowych. Znalazł się na amerykańskiej Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela oraz na fladze Radomia.

Oko opatrzności – znaczenie symbolu

Chociaż symbol oka opatrzności wykorzystywany był przez bardzo różne środowiska i religie, to jednak zawsze oznaczał mniej więcej to samo. To symbol wszechwiedzy oraz bóstwa, które widzi wszystko i ma wgląd we wszystkie ziemskie sprawy.

Znak oka otoczonego przez promienie światła i wpisanego w trójkąt był w historii sztuki bardzo często wykorzystywanym artystycznym uosobieniem Boga, którego zgodnie z tradycją judaistyczną nie wolno przedstawiać na portretach.

Zobacz też:  Symbol buddyzmu - jak wygląda i co oznacza?

Promienie światła lub glorii, którymi otoczony jest trójkąt często interpretowane są jako działanie opatrzności. I chociaż symbolika ta najczęściej utożsamiana jest z religią monoteistyczną, to jednak można odnosić również do duchowości w jej szerszym znaczeniu.

Oko opatrzności jako talizman

Emblemat z okiem opatrzności jest wykorzystywany w sztuce i wzornictwie bardzo często. Znajduje się na pieczęci Stanów Zjednoczonych, na licznych świątyniach wielu wyznań a nawet w elementach kultury popularnej. W swoich teledyskach sięgali po niego na przykład Madonna lub Michael Jackson. Swojego czasu był również wykorzystywany przez satanistów.

Symbol ten można używać jako talizmanu, na przykład w formie biżuterii. Nierzadko można spotkać go na pierścionkach, czy zawieszkach. Niekiedy powraca także jako trend w dekoracji wnętrz.

Posiadanie takiego amuletu ma chronić przed złą energią i problemami zdrowotnymi. Wspiera kreatywność i dążenie do wiedzy. Zakłada się, że osoby, które noszą przy sobie ten jeden z najważniejszych symboli patrzą na świat z dużą otwartością.

Podsumowanie

Symbol wszystkowiedzącego oka boga jest znacznie starszy niż religie monoteistyczne. Obecnie najczęściej kojarzy się go z Bogiem chrześcijańskim oraz wolnomularzami. Jeżeli chcesz zamanifestować swoją duchowość połączoną z głodem wiedzy i otwartością na świat na pewno warto zaopatrzyć się w amulet z takim symbolem. Tym bardziej, że według niektórych ma on działanie ochronne i wspierające dobrą energię.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też