Trójząb – nie tylko atrybut Posejdona. Poznaj znaczenie starożytnego symbolu!

Trójząb był dawnym narzędziem i bronią, ale kojarzy się przede wszystkim jako starożytny grecki symbol. Czy ten przedmiot ma jednak jeszcze jakieś dodatkowe znaczenie? Przekonaj się sam!
trójząb

Wiele przedmiotów, nawet tych takich, które znasz z codziennego życia, zyskało bardzo mocne konotacje symboliczne. Nie inaczej jest w przypadku trójzębu – chociaż jego zastosowanie w dawnych czasach było czysto pragmatyczne, dzisiaj kojarzy się on głównie z atrybutem antycznych bóstw. Zapoznaj się z poniższym tekstem i dowiedz się więcej o symbolicznym znaczeniu przedmiotu, jakim jest trójząb.

Czym jest trójząb?

Nazwa wywodzi się najprawdopodobniej z łacińskiego określenia tridens. Składały się na nie dwa słowa (łac. tri – „trzy” oraz dentes, czyli „zęby”).

W dawnych czasach trójząb pełnił dwojaką funkcję. Przede wszystkim uznaje się go za rodzaj białej broni, służącej do żgania wroga podczas walki. Ponadto, trójzębu używano przez rybaków do polowania na duże ryby oraz ośmiornice. Takie narzędzie miało na końcu każdego z zębów haki.

Jednak, tak jak już wspominaliśmy, to funkcja czysto praktyczna nie jest jedyną. Opisywany przedmiot to bardzo ważny atrybut w świecie bóstw. Sprawdź, z jakimi bogami się go utożsamia.

Trójząb – symbol w hinduizmie

Trójząb (Triśula) jest symbolem i atrybutem Śiwy, czyli jednego z najważniejszych dewów w hinduizmie. Interpretacje poszczególnych zębów Triśuli są różne:

  • tworzenie, podtrzymywanie życia i zniszczenie;
  • przyszłość, teraźniejszość i przyszłość;
  • trzy stany świadomości (dźagrata, swapna, suszupti);
  • trzy guny, czyli cechy (sattwa, radźas, tamas);
  • świat umysłu, świat fizyczny oraz należący do przodków.

Co oznacza symbol w tradycji europejskiej?

Trójząb w tradycji europejskiej jest ściśle utożsamiany z bóstwem mórz. W mitologii rzymskiej był nim Neptun, którego greckim odpowiednikiem jest Posejdon. Trójząb Neptuna używany był przez niego do tworzenia nowych źródeł oraz kontrolowania kierunku fal i wywoływania sztormów. Ponadto, dzięki swojemu atrybutowi bóg mógł panować nad całym morskim światem.

Zobacz też:  Symbole słowiańskie – najważniejsze znaki ze świata naszych przodków

Według jednej z interpretacji trójząb symbolizował trzy postacie wody, czyli morza, jeziora i rzeki, nad którymi Posejdon sprawował władzę.

Trójząb – podsumowanie

Jak widać, trójząb ma bardzo bogatą symbolikę. Jego znaczenie bardzo się różni, w zależności od regionu, w którym się pojawia lub od tego, kto podejmuje się interpretacji znaczenia atrybutu.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też