Oko proroka – poznaj historię amuletu i dowiedz się, jak wykorzystać jego ochronne moce.

Oko proroka, czyli szklany amulet, w niebieckim kolorze stanowi częsty widok w różnorodnych zakątkach Turcji. Zgodnie z wierzeniami, ma on za zadanie chronić przed złym spojrzeniem i przynosić szczęście osobie, która go nosi.
oko proroka

Jedną z najczęściej nabywanych w Turcji pamiątek jest zawieszka przypominająca tęczówkę oka. Można natknąć się na nie niemal na każdym kroku: na bazarze, w autach, hotelach. Tak zwane oko proroka (Nazar Boncuğu), jest amuletem, czyli przedmiotem, mającym za zadanie chronić przed złem. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o oku proroka, zapoznaj się z poniższym artykułem. Poruszamy w nim temat pochodzenia amuletu i jaka moc jest z nim powiązana.

Skąd pochodzi oko proroka?

Chociaż oko proroka kojarzy się głównie z rejonem Turcji, można się na nie natknąć także w niektórych zakątkach Grecji, Iranu i Armenii. Skąd tak naprawdę ono pochodzi – tego nie można być do końca pewnym. Jedna z najczęściej powtarzanych hipotez głosi, że wywodzi się ono ze starożytnego Egiptu. Utożsamia się je z okiem Horusa, które pełniło podobną funkcję jak słynne tureckie oko proroka.

Inne hipotezy każą jednak wierzyć, że symbol oka nawiązuje do dawnych wierzeń i rytuałów przodków Turków. Bardzo ciekawa jest legenda o zawistnym oku Nazara i tym, jak w wyniku niespodziewanych okoliczności, stało się symbolem ochronnym.

Legenda o oku proroka

Najpopularniejsza legenda, wyjaśniająca jak symbol oka stał się częścią kultury tureckiej, przedstawia historię biednego chłopa o imieniu Nazar. Zgodnie z legendą, jego cechą charakterystyczną były wyłupiaste, jasnoniebieskie oczy, przypominające błękit morza. Ze względu na tę niezwykłą cechę, ludzie z wioski unikali Nazara, a wszystkie nieszczęścia przypisywali właśnie jego dziwnemu, zazdrosnemu spojrzeniu.

Sytuacja zmieniła się, kiedy Nazar został wezwany do rozprawienia się z głazem zatopionym tuż przy wybrzeżu, który zagrażał przepływającym statkom kupieckim. Wystarczyło jedno spojrzenie chłopa, aby kamień pękł na milion kawałków, przypominających niebieskie oczy Nazara.

Zobacz też:  Krzyż ankh – potężny symbol ze starożytnego Egiptu. Jaka moc w nim drzemie?

Jakie jest znaczenie i działanie amuletu?

Oko Nazara, zarówno w formie wisiorka, jak i zawieszki do domu, ma za zadanie chronić jego właściciela przed złym urokiem. Turcy wierzą, że osoby nam nieprzyjazne, które rzucają w naszym kierunku nienawistne, wrogie spojrzenie, przesyłają nam podświadomie negatywną energię i tym samym ściągają na nas złe moce. Posiadacze oka proroka, którzy mają amulet stale przy sobie, zabezpieczają się w ten sposób przed urokami, które sprowadzają na nich nieszczęście.

W Turcji oko Nazara często darowuje się w prezencie, m.in. parze młodej, osobom zakładającym własny biznes, nowo narodzonym dzieciom.

Czy warto nosić oko Nazara?

Osoby, które rozważają zakup oka proroka, często mają wątpliwości co do jego magicznych właściwości. Czy chcąc ochronić się przed złym spojrzeniem, warto zaopatrzyć się w tę niezwykłą biżuterię?

Przede wszystkim warto pamiętać, że domniemane moce oka proroka objawiają się wyłącznie, kiedy zawieszka zostanie podarowana, a nie zakupiona. Dopiero kiedy dostaniemy oko od kogoś bliskiego, kto dobrze nam życzy i chce ochronić nas przed złem, amulet ma okazję zadziałać prawidłowo.

Jak poznać, że Nazar Boncuğu wykonał swoje zadanie i odparł urok rzucony przez kogoś nam wrogiego? Mówi się, że kiedy amulet zaczyna pękać lub całkowicie się rozpadnie, jest to niepodważalny sygnał, że ochronił nas przed złym spojrzeniem. Wówczas należy pozbyć się starego oka, które powinno zostać wymienione na nowe, także podarowane w prezencie.

Oko proroka – ochrona przed złą energią

Złe oko, czy po prostu oko proroka, od wieków stanowi symbol ochrony przed urokami – i wykorzystywane jest w tym samym celu aż do dnia dzisiejszego.



Zobacz także:
Zobacz też:  Trójząb – nie tylko atrybut Posejdona. Poznaj znaczenie starożytnego symbolu!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też