Symbol buddyzmu – jak wygląda i co oznacza?

Symbol buddyzmu to jeden z kilu znaków charakterystycznych dla tego wyznania. Symbolika owych znaków jest pomyślna, a znaczenie zróżnicowane. Poznaj je wszystkie!
symbol buddyzmu

Symbol buddyzmu to jeden ze znaków charakteryzujących to wyznanie. Sama sztuka buddyzmu jest dość mocno rozbudowana, ze względu na fakt, iż od zawsze czerpała ona religijne inspiracje z innych wierzeń, m.in. z hinduizmu. To właśnie dlatego wiele znaków występuje zarówno w buddyzmie, jak i hinduizmie. Są to najczęściej różnego rodzaju ornamenty, a także okazałe motywy roślinne. Buddyjskie symbole są bardzo liczne, lecz wśród nich najbardziej popularnych jest osiem znaków. Są to: koło dharmy, kwiat lotosu, waza skarbów, flaga zwycięstwa, oczy Buddy, para złotych ryb, parasol i muszla. Dużą popularnością cieszą się także charakterystyczne kolorowe mandale. Symbolizują one wszechświat i są wykorzystywane w przeróżnych rytuałach. Ich podstawę stanowią koła w które wpisana jest inna figura geometryczna, na przykład trójkąt lub kwadrat. Najczęściej są one bogato zdobione efektownie wyglądającymi motywami roślinnymi, co czyni z nich piękne ozdoby. Pora poznać interpretację pozostałych symboli buddyzmu.

Symbol buddyzmu – najważniejsze zasady buddyjskich wierzeń

Buddyzm do religia która łączy w sobie elementy zaczerpnięte z innych religii. Zaliczany jest do religii nieteistycznych. Pełno w niej przenikających się symboli. Jej postawą jest umiłowanie życia, założycielem zaś Budda, główny wyznawca tej dewizy. Za życia nie wymagał on od swoich zwolenników czci i symboli kultu. Dlatego właśnie zdecydowana większość z nich powstała już po jego śmierci, w tym również posągi samego Buddy. Po niej też nauki mędrca zaczęły się rozpowszechniać obejmując swoim zasięgiem coraz większe tereny i zyskując coraz szersze grono wyznawców. Na początku istnienia buddyzm miał bardzo luźną strukturę. Dopiero z czasem zaczęła się ona kształtować w sposób bardziej konkretny, co jednocześnie spowodowało powstanie licznych odłamów i różnych szkół. Obecnie buddyzm zajmuje piąte miejsce na liście najbardziej rozpowszechnionych religii na całym świecie.

Zobacz też:  Trójząb – nie tylko atrybut Posejdona. Poznaj znaczenie starożytnego symbolu!

Symbol buddyzmu – poznaj znaczenia najważniejszych symboli tej wyjątkowej religii

Pierwszym z popularnych symboli buddyzmu jest koło dharmy, zwane również “kołem doktryny lub “kołem prawa”. Z wyglądu znak ten bardzo przypomina ster statku lub koło od wozu. Tworzy je osiem ramion złożonych w krąg i stanowi nawiązanie do dłoni samego Buddy, które podobnie jako koło wprawia w ruch cały pojazd, miały wprawiać w ruch całą doktrynę buddyzmu. Koło dharmy jest umieszczone na fladze Indii.

Kolejnym popularnym symbolem buddyzmu jest kwiat lotosu. Jest to znak niezwykle pomyślny. W zależności od koloru oznacza: niebieski oznacza inteligencję i komunikację, różowy – transcendencję, biały natomiast oznacza duchową doskonałość i czystość. Czerwony kwiat lotosu zaś oznacza miłość i pasję. Osiem płatków kwiatu lotosu symbolizuje harmonię całego świata.

Innym znanym symbolem buddyzmu są złote ryby, które oznaczają szczęście. Znak ten najczęściej przedstawiany jest w formie dwóch zwróconych do siebie karpi. Symbol ten kojarzony jest z wolnością i byciem nieustraszonym. Znak ten często bywa ofiarowywany młodej parze zwiastuje szczęście, radość oraz płodność. Zaliczany jest do niezwykle pomyślnych znaków.

Kolejny z popularnych symboli znaków przedstawia zdobiony parasol. Jego znaczenie nawiązuje do roli jaką pełni parasol, a więc ochrony. Zgodnie z wierzeniami symbol ten ma zapewniać ochronę przed wszelakimi nieszczęściami, różnymi chorobami i działaniem złych sił. Jest porównywany do drzewa życia.

Symbol muszli z kolei symbolizuje głos Buddy. Jest to znak oznaczający radość oraz formę przebudzenia, którą utożsamia się z inspiracją, jakiej doświadczają nowi uczniowie, wkraczający w świat nauki buddyzmu. Najczęściej ma ona postać skręconej spirali skierowanej od lewej do prawej strony.

Flaga zwycięstwa to kolejny z popularnych symboli buddyzmu, który utożsamiany jest ze zwycięstwem Buddy nad Marą, przeciwnikiem, który zagrażał jego naukom. Obecnie znak ten symbolizuje zwycięstwo buddyzmu nad czterema marami, które dręczą ludzkość. Należą do nich: żądze, namiętności, strach przed śmiercią i nieuporządkowane emocje.

Zobacz też:  Kaduceusz - co to jest? Jakie znaczenie ma ten symbol i co mówi o nim słownik?

Do najbardziej rozpowszechnionych symboli buddyzmu należy także waza skarbów. Przypisuje się jej znaczenie przechowywania wszystkich największych skarbów buddyzmu, czyli wierzeń, wyzwolenia i obfitości. Symbol ten przedstawiany jest jako bogato zdobiona waza kojarząca się z dobrobytem. To kolejny z pomyślnych znaków buddyzmu, wieszczący szczęście, bogactwo, dobrobyt i zdrowie. Wbrew pozorom waza skarbów nie symbolizuje bogactwa materialnego. Dobrobyt, który sobą reprezentuje odnosi się bowiem do dobra duchowego i bogactw jakimi są nauki Buddy.

Symbol buddyzmu to znak kojarzony z tą religią. Wśród tych najpopularniejszych wymienia się m.in. kwiat lotosu, muszlę, flagę zwycięstwa, oraz zdobiony parasol. Każdy z nich niesie pomyślne przesłanie.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też