Krzyż maltański – poznaj historię i symbolikę słynnego krzyża kawalerskiego

Krzyż maltański jest starym i jednocześnie szeroko rozpoznawalnym symbolem, który pojawia się w różnorodnych kontekstach na całym świecie. Poznaj jego historię i symbolikę, czytając nasz krótki artykuł!
Krzyż maltański

Pojawiający się na herbach, godłach oraz medalach krzyż maltański jest bardzo dobrze znany w większości miejsc na świecie. Jednak mimo to niewiele osób zna jego bardzo bogatą historię i symbolikę z nim powiązaną. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o krzyżu maltańskim, zapoznaj się z poniższym tekstem!

Wygląd krzyża maltańskiego

Na pierwszy rzut oka krzyż maltański przypomina krzyż grecki. Jego ramiona także mają równą długość. Jednak w przypadku tego pierwszego rozszerzają się od środka i rozwidlają na końcach. Kolorystyka tła, na którym on występuje, jest uzależniona od danego godła lub herbu.

Historia krzyża maltańskiego

Pojawienie się krzyża maltańskiego, zwanego także krzyżem kawalerskim lub krzyżem cnót rycerskich, szacuje się na okres Cesarstwa Bizantyjskiego (ok. VI w. n.e). Był on symbolem Księstwa Amalfi, niepodległego państwa z Półwyspu Apenińskiego. Kupcy z tego miejsca założyli w 1070 r. w Jerozolimie szpital i bractwo. Przez pewien czas sprawowali nad nim opiekę mnisi benedyktyńscy. W późniejszym czasie bractwo z Jerozolimy przekształciło się w zakon joannitów, a krzyż kawalerski na czerwonym tle stał się ich znakiem rozpoznawczym.

Krzyż ten jest elementem także:

 • godła Zakonu Szpitalników, lazarytów;
 • polskich służb SAR;
 • wielu herbów miejskich (np. Wejherowa) i gminnych (np. Łagowa Lubuskiego).

Symbolika krzyża maltańskiego

Symbolika krzyża maltańskiego jest bardzo bogata. Przede wszystkim oznacza on osiem cnót rycerskich, czyli:

 • życie w prawdzie;
 • wiarę;
 • żal za grzechy;
 • miłowanie sprawiedliwości;
 • znoszenie prześladowań;
 • szczerość i wielkoduszność;
 • wykazywanie pokory;
 • szacunek innych.

W innej interpretacji krzyż utożsamia się z ośmioma regionami pochodzenia Zakonników Szpitalnych. Często także nawiązuje się do symboliki czterech ramion krzyża. Według niektórych ramiona krzyża maltańskiego oznaczają wstrzemięźliwość, honor, przezorność i wierność, a dla innych są znakiem czterech stron świata.

Zobacz też:  Perun - symbol wywodzący się z kultury słowiańskiej. Sprawdź co oznacza!

To jednak nie wszystko. Przez wieki krzyż kawalerski kojarzony był z bóstwami solarnymi, a przez alchemików uważany był za symbol ognia. Dla osób zajmujących się praktykowaniem magii pełni on funkcję ochronną przed złymi mocami.

Krzyż maltański – podsumowanie

Krzyż maltański to symbol o bardzo wielu znaczeniach, pojawiający się w różnych kontekstach. Znasz już przynajmniej niektóre z nich!Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też