Łapacz snów – czym jest i jak działa? Co warto wiedzieć o tej magicznej ozdobie?

Łapacz snów to magiczny amulet indiański, który służy do tego, aby wyłapywać złe myśli i sny w nocy, dopuszczając do nas tylko te dobre. Te magiczne koraliki zawiesza się nad miejscem, w którym się śpi i tam mają nas chronić przed koszmarami nocnymi.
Łapacz snów

Łapacz snów – historia

Według legendy pierwsze łapacze snów zostały wymyślone przez pewną tkaczkę i jej zdesperowaną matkę. Pewna kobieta z plemienia Siuksów, zamieszkujących tereny Ameryki Północnej szukała sposobu na złe sny swojego syna. Próbowała różnych metod, które okazały się nieskuteczne, aż w końcu udała się do tkaczki, która zaproponowała gęstą sieć, mającą wyłapywać koszmary chłopca i dopuszczać do niego tylko dobre sny. Tak powstał motyw łapacza snów, który znany jest w niektórych kręgach po dziś dzień.

Łapacz snów – działanie

Łapacz snów to coś, co początkowo wykorzystywali Indianie po to, aby ochronić się przed koszmarami sennymi. Stworzony przez nich sznurek miał za zadanie filtrować sny, wyłapując te nieprzyjemne, zapewniając dzieciom miłe marzenia senne i odpowiedni odpoczynek. Można sobie wyobrazić obręcz, przerzucającą złe sny na ścianę, a te dobre dopuszczając do umysłu malucha. Oczywiście z biegiem czasu zaczęto temu amuletowi przypisywać znacznie większą moc. Uważano, iż może przyczynić się do ochrony domu i domowników przed złymi mocami.

Jak wygląda łapacz snów?

Pierwsze łapacze snów produkowane były z podstawowych materiałów, takich jak bawełna i składały się z kilku elementów, z których każdy miał indywidualne znaczenie:

  • koraliki – miały sprzyjać spełnianiu się przyjemnych snów;
  • pazury – gwarantowały ochronę;
  • pióra orła – dodawały odwagi;
  • piórka sowy – dodawały mądrości;
  • futro – zapewniało wygodę i ciepło;
  • drzewo modrzewia – wpływało na zdrowie;
  • róg jelenia – miał zapewniać powodzenie w polowaniach.

Prawdziwy indiański łapacz snów ręcznie robiony wytwarzany był zawsze z naturalnych materiałów. Jego działanie na dobry sen miało na celu sprawić, że wraz z pierwszymi promieniami słońca można było obudzić się wypoczętym i zrelaksowanym.

Zobacz też:  Merkaba – świetliste ciało człowieka. Jak rozwinąć swoją merkabę i rozpocząć podróż między wcieleniami?

Łapacz snów – znaczenie w dzisiejszych czasach

Aktualnie dla wielu osób łapacz snów jest po prostu ozdobą, którą można powiesić na ścianie, chcąc poprawić wystrój sypialni. Mało kto zastanawia się nad jego pierwotnym znaczeniem oraz magicznymi mocami. Łapacz snów stanowi ciekawy pomysł na prezent dla bliskiej osoby, wielokrotnie też stosuje się go jako element dekoracji na różnego rodzaju przyjęciach. Łapacze snów bywają wykorzystywane jako ozdoby do ubrań czy torebek. Można je spotkać na straganach z gadżetami lub w sklepach z elementami wyposażenia wnętrz. Choć część osób w dalszym ciągu wierzy w magiczne właściwości tego typu produktów, częściej wybierane są one ze względów estetycznych.

Łapacz snów – tatuaż

Miłośnicy ozdób na ciele czasem decydują się na wytatuowanie sobie na przedramieniu lub plecach symbolu, przedstawiającego łapacz snów. Dla niektórych jest to po prostu ciekawy wzór, dla innych pełni funkcję talizmanu, który ma chronić przed złymi myślami i niechcianymi snami. Łapacz snów w takiej formie to regularny, powtarzający się wzór, który na pewno zainteresuje osoby, pasjonujące się wierzeniami indyjskimi.

Łapacz snów – podsumowanie

Łapacz snów to amulet, w dawnych czasach stosowany jako talizman, który miał sprzyjać zapewnianiu bezpiecznych snów dla dzieci. Jego zadaniem było łapanie koszmarów i przesyłanie do organizmu malucha tylko tych przyjaznych marzeń sennych. Według wierzeń łapacz snów miał także znaczenie ochronne, a jedną z jego funkcji było zapewnienie powodzenia w gospodarstwie domowym. Aktualnie jest to ozdoba, wykorzystywana głównie w celach poprawy wystroju wnętrza lub jako dekoracja ubrań, torebek czy plecaków. Takie gadżety kupić można na straganach i w sklepach online na całym świecie.Zobacz także:
Zobacz też:  Symbole egipskie - poznaj najważniejsze z nich!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też