Gesty masońskie – czym są i co oznaczają?

Gesty masońskie opierają się głównie na gestach dłoni. Ich znaczenie może być różne w zależności do ułożenia poszczególnych palców. Pora poznać ich znaczenie!
gesty masońskie

Gesty masońskie to gesty wykonywane przy pomocy dłoni. Ułożenie palców w określony sposób sprawia, że są one czytelne wyłącznie dla członków organizacji masońskiej. Jako iż jest to organizacja tajna do przynależności której jej członkowie przyznają się niechętnie znaczenie symboli masońskich też bywa ukrywane. Podobnie jak specjalny, sekretny uścisk dłoni, czy też hasło bractwa, które jest pilnie strzeżone. Tajne są także wszystkie rytuały i symbole używane przez masonów.

Stowarzyszenie masonów, określane też mianem masonerii rzadko niechętnie przyznaje się do swoich zasad. Jest ono uznawane za związek okultystyczny zakon, a przez niektórych bywa określane jako sekta. Inni uważają je za zrzeszenie wyznawców szatana. Symbole masonów mają swoje znaczenie, które warto poznać.

Gesty masońskie – czym jest stowarzyszenie masonów?

Gesty masońskie są ściśle związane z funkcjonowaniem stowarzyszenia masonów, które tworzy loża masońska, a więc swoistego rodzaju hierarchia określona dla poszczególnych członków. Dawniej w hierarchii (średniowiecznej gildii) tej istniały trzy stopnie. Obecnie tajne stowarzyszenie działa na bardziej elastycznych zasadach, a różnice pomiędzy poszczególnymi stopniami masonerii stały się mniej widoczne, choć wciąż niezwykle istotną rolę pełni lojalność wobec całego bractwa masońskiego i jego poszczególnych członków. Do grupy masonów należało bardzo wiele znanych osób. Wśród nich m.in. Wolfgang Amadeus Mozart, George Washington, Gerald Ford, Benjamin Franklin, Franklin D. Roosevelt, Henry Ford, Buzz Aldrin, John Wayne, Davy Crockett.

Masoni od zawsze porozumiewali się ze sobą za pomocą symboli, których źródła zaczerpnięte zostały z kultury kamieniarskiej. Duże znaczenie w ich tworzeniu odegrali architekci. Nie wszystkie symbole zostały stworzone przez samych masonów. Część z obowiązujących do dziś symboli została zaczerpnięta od budowniczych. Jednym z najbardziej znanych symboli masonów, znanym już od czasów starożytnych o charakterze historycznym, zaczerpniętym z Biblii jest “Oko Opatrzności”, in. “Wszystko widzące oko” nawiązujące do wszechwiedzy Boga. Symbol ten ma znak trójkąta – piramidy w której umieszczone jest oko. Od niego zaś odchodzą gęste promienie. Przez masonów jest on uznawany za symbol Wielkiego Architekta, oznaczający potęgę

Zobacz też:  Heksagram – symbol ważny dla wielu kultur. Co warto o nim wiedzieć?

rozumu.

Kolejnym znanym symbolem masonów jest “Kwiat Życia”. Ma postać geometrycznego wzoru zamkniętego w kuli, układającego się w nakładające się na siebie kręgi, podobne do płatków kwiatków. Geometria często pojawia się w kontekście religijnym i jest znana na całym świecie. Następny z symboli masonów “Cyrkiel i Węgielnica”, ma postać połączonych ze sobą narzędzi budowniczych – cyrkla i węgielnicy z dużą literą G w środku. Jest to symbol Boga Architekta Wszechświata, Wielkiego Budowniczego. Cyrkiel symbolizuje sferę duchową, Oznacza granice nieskończoności, a także je zasady i ograniczenia. Węgielnica zaś symbolizuje ziemię i sferę materialną. Oznacza sprawiedliwość i równowagę. Połączenie cyrkla i węgielnicy – heksagram symbolizuje zbieżność pomiędzy duchem i materią, niebem a ziemią.

Gesty masońskie – co oznaczają tajne uściski dłoni?

Masoni poza symbolami komunikują się z ze sobą za pomocą gestów dłoni, które wyrażają braterstwo. Uścisk dłoni pełni znak rozpoznawczy, dostarczając informacji o zajmowanej pozycji w stowarzyszeniu – ucznia, fellowcraftu i mistrza (są to pierwsze trzy stopnie w hierarchii bractwa). Odrębne gesty dłoni są też przypisane do poszczególnych rytuałów i są wykorzystywane podczas przeróżnych ceremonii odprawianych przez masonów. Owe uściski dłoni, podobnie jak tajemne hasła mają na celu rozpoznawanie członków grupy, bez zdradzania przed innymi przynależności do niej. Zasady te funkcjonują od bardzo dawna i są ściśle przestrzegane przez masonów. Ich znajomość oraz posługiwanie się nimi jest traktowane jako obowiązek wszystkich członków stowarzyszenia.

Ukryte znaki, tajne hasła, tajemnicze symbole i sekretne uściski dłoni – wszystko to ma na celu chronić członków stowarzyszenia masonów, przed dostaniem się w ich kręgi osób niepożądanych. Dzięki tak zróżnicowanym “zabezpieczeniom”, pomimo tego, że w różnych okolicznościach niektóre z informacji na temat działalności bractwa przedostają się do grupy niewtajemniczonych, stowarzyszenie wciąż ma charakter tajnej grupy, do której wstęp mają nieliczni. Aby do niej przynależeć trzeba spełnić określone warunki, przygotowane dla kandydatów, którzy chcą wstąpić w szeregi grupy masonów.Zobacz także:
Zobacz też:  Oko proroka – poznaj historię amuletu i dowiedz się, jak wykorzystać jego ochronne moce.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też