Krzyż jerozolimski – pamiątka po wyprawach krzyżowych. Co dzisiaj wiadomo o tym symbolu?

Krzyż jerozolimski to jedna z najczęściej przywożonych pamiątek z Ziemi Świętej. Dlaczego jest silnie związany właśnie z tamtym regionem? Jaka jest jego symbolika? Wszystkich najważniejszych informacji dowiesz się z poniższego artykułu.
krzyż jerozolimski

Krzyż jerozolimski to symbol, który składa się z dużego krzyża laskowanego, w którego kątach znajdują sie cztery krzyże greckie. Nasycony symboliką chrześcijańską przez wieki stawał się emblematem wielu zakonów. Ozdabiali się nim władcy i duchowni. Obecnie widnieje także na fladze Gruzji. warto poznać jego fascynującą historię.

Historia krzyża jerozolimskiego

Pierwsza wyprawa krzyżowa miała na celu wyzwolenie Jerozolimy i Grobu świętego. W 1099 roku po krwawych walkach miasto w końcu zostało zdobyte przez krzyżowców, którzy rozpoczęli tworzenie w tamtych rejonach własnego państwa.

Jeden ze zdobywców, Godfryd de Bouillon, ustanowił krzyż jerozolimski herbem najpierw samego siebie, a potem całego państwa krzyżowców. To właśnie wtedy zaczęła się długa kariera tego ciekawego znaku.

Krzyż jerozolimski – symbolika historyczna

W XI wieku symbolikę omawianego znaku odnoszono przede wszystkim do bieżących wydarzeń. Duży krzyż laskowany symbolizował Ziemię Świętą. Cztery małe krzyże greckie miały natomiast oznaczać królestwa, które uczestniczyły w krucjacie. Były to Francja, Cesarstwo Niemieckie, Anglia oraz Królestwo Obojga Sycylii.

Z czasem interpretacje historyczne nieco zmieniono. Dużym krzyżem nadal oznaczano Jerozolimę, jednak dysproporcje wielkości miały być znakiem jej dominacji nad pozostałymi czterema patriarchatami, czyli Konstantynopolem, Rzymem, Aleksandrią i Antiochią.

Krzyż jerozolimski – symbolika teologiczna

Na przestrzeni wieków powstało wiele interpretacji znaczenia krzyża jerozolimskiego. Teologowie przyjmują, że jest on symbolem pięciu ran Chrystusa ukrzyżowanego. Centralny i największy krzyż oznacza bok przebity włócznią. Dwa górne krzyże greckie to rany na dłoniach, a dwa dolne odnoszą się do ran na stopach.

Jest także inna interpretacja według której największy krzyż symbolizować ma samego Chrystusa. Mniejsze to natomiast ewangeliści: Marek, Mateusz, Łukasz i Jan.

Zobacz też:  Krzyż ankh – potężny symbol ze starożytnego Egiptu. Jaka moc w nim drzemie?

Krzyż jerozolimski na przestrzeni wieków

Omawiany symbol od samego początku kojarzony był ze zdobyciem Ziemi Świętej przez chrześcijan. Nic więc dziwnego, że znaleźć go można w heraldyce wielu zakonów. Do dzisiaj jest on symbolem franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej, czyli organizacji, która opiekuje się katolickimi obiektami w tamtym regionie. Posługują się nim także bożogrobcy, czyli Zakon Rycerzy Grobu Bożego.

Z tym symbolem kojarzony jest także król Anglii Edward VII, który już w XIX wieku nakazał wytatuowanie sobie krzyża jerozolimskiego na pamiątkę swojej pielgrzymki do Grobu Bożego.

Krzyż jerozolimski obecnie

Duża część dewocjonaliów sprzedawanych obecnie turystom w Ziemi Świętej zawiera w sobie omawiany przez nas symbol. Złote lub srebrne wisiory z krzyżem jerozolimskim, pierścienie z tym motywem mają symbolizować zwycięstwo zbawienia oraz miłość do Boga. Dla chrześcijan jest to znak zwycięstwa i życia wiecznego. Zazwyczaj zaopatrują się w niego osoby głęboko wierzące.

Co ciekawe, wariant tego krzyża (czerwony na białym tle) znajduje się również na fladze Gruzji. Gruzini, chociaż nie są katolikami utrzymują bardzo silną więź z tym emblematem i twierdzą, że był on związany z ich krajem jeszcze przed czasem wypraw krzyżowych.

Krzyż jerozolimski jest związany przede wszystkim z katolicyzmem. Od czasów wypraw krzyżowych uznaje się go za symbol zwycięstwa życia wiecznego nad śmiercią. Istnieje także wiele ciekawych interpretacji teologicznych i historycznych.



Zobacz także:
Zobacz też:  Krzyż celtycki - co to za symbol i jakie ma znaczenie?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też